Sivil Toplum Kuruluşları

Dernekler ile ilgili kafanızda soru işaretleri var yada dernek nedir tam olarak çözemediniz. Türkiye’deki dernekler hangileri bunu net öğreneceğiz. Size kendimin içinde bulunduğu Dernekler Listesi’ni paylaşacağım. Bu listede açıklamalar kısmında STK ne ise yarar ve sivil toplum kuruluşları nedir? gibi sorularınızın cevaplarını sizinle paylaşmaya çalışacağım. Kendimden Not bölümünde ise Sivil toplum kuruluşları ve amaçları hakkında kendi deneyimlerimi size aktarmaya çalışacağım. Derneklerin kariyerimize faydalarınız Kariyer Ve Gelişim, Zorunlu Staj Programları, Online Etkinlikler yazımızdan detaylı okuyabilirsiniz.

1) Toplum Gönüllüleri

Toplum Gönüllüleri Vakfı
Toplum Gönüllüleri Vakfı

TOG, gençlerin sosyal sorumluluk projelerine aktif bir şekilde katılımını sağlayarak kendilerini geliştirmelerini sağlayan ve insan hakları, eğitim benzeri konularda çalışmalar yürütmekte olan, 2002’de kurulmuş olan bir vakıf olarak bilinmektedir. Gençlere projelerde çalışma şansı sunarken toplumsal paylaşımlarını da arttırıyor.
TOG ile ilgili detaylı bilgi almak için; TOG

Kendimden Not: Daha önce İstanbulTog bünyesinde 2017-2018’de Gönüllü sorumlusu ve İletişim sorumlusu olarak çalışmıştım. Gençlik çalışmaları noktasında çok başarılı olduklarını düşünüyorum. 16-18 Mart 2018 tarihinde Gençlik Konseyine katılmak için kulübüm(İstanbul Tog) tarafından seçilmiştim. Konseye gitmeyen nasıl muhteşem bir organizasyon olduğunu gitmeyen tahmin bile edemez. 🙂

2) TEMA

TEMA
TEMA

VİZYON: 1992 yılında kurulmuş olan çevresel bir vakıftır. Temel amaçları arasında ülkemizin geleceğinde tehlike arz eden erozyonla mücadele etmek, ağaçlandırma ve çölleşme problemine karşı doğanın korunması yer almaktadır. Özellikle aklımızda yer edinen Bir Milyon Fidan Kampanyası ve Meşe Projesi ile bilinen TEMA vakfı, her yaştan gönüllüyü kabul etmektedir. Öğretmenlik yaparken veya üniversitenizde/kurumunuzda öğrenciyken/çalışırken temsilcilik yapabileceğiniz gibi tanıtım amaçlı organizasyonlarında da katılabilirsiniz.
TEMA ile ilgili detaylı bilgi almak için; TEMA

Kendimden Not: Doğayı çevreyi seviyorsanız hepinizin burada bulunmasını tavsiye ediyorum. Bende Bahçeşehir Genç Tema bünyesinde bir çok etkinliğe katılma şansı buldum. 11 Aralık 2019’da Kemerburgaz’da #geleceğenefes projesi kapsamında Fidan dikme etkinliği, Yıldız parkında meşe palamutu toplama etkinliğine katılma şansı buldum. 2020 Kulüp yönetim kuruluna seçilerek güzel planlamalarda bulundum.

3) AIESEC Türkiye

AIESEC
AIESEC

VİZYON: II. Dünya Savaşı sonrasında dünya barışına fayda sağlamak amacıyla Avrupalı öğrenciler tarafından 1948 tarihinde kurulmuş olan gençlerin kendi potansiyellerini öğrenebilecekleri ve geliştirebilecekleri uluslararası bir organizasyondur. Öğrenciler ve yeni mezun olanlar için sosyal sorumluluk projeleri ve profesyonel staj imkanları sunmasının yanı sıra şirketler ve sivil toplum kuruluşlarını çok farklı ülkelerdeki genç yetenekler ile bir araya getiren dünyanın en büyük öğrenci organizasyonu olarak kabul edilir.
AIESEC ile ilgili detaylı bilgi almak için; AIESEC

Kendimden Not: Aıesec İstanbul West ekibine katılarak hem yut dışı projelerinde aktif bir şekilde öğrenme hem de farklı kültürleri yakından tanıma şansı buldum. “Internship Programs” bünyesinde gençleri yurt dışına stajer yada gönüllü olarak gönderen ekibin içinde çalışma şansı buldum.

4) Kanserli Çocuklara Umut Vakfı

Kaçuv
Kaçuv

VİZYON: Kanserli Çocuklara Umut Vakfı (KAÇUV), 2000 yılında çocukları tedavi görmekte olan ailelerin önderliğinde doktorların bir araya gelmesiyle kurulmuştur. Vakıf, maddi sorunları nedeniyle tedavileri yapılamama riski taşıyan çocukların tedavilerinin sürekliliğini sağlamakla birlikte kanserle mücadelede çok önemli bir gereksinim olmakta olan psikolojik destek ve çocuk psikolojisine uygun tedavi koşullarını sağlamaktadır. Çocukların tedavi zamanlarında Aile Evi’nde ve çocuk hematoloji-onkoloji birimlerinde psikolojik, sosyal, fiziksel ve tıbbi açıdan yaşam koşullarını arttıracak etkinlikler yapılmaktadır.
KAÇUV ile ilgili detaylı bilgi almak için; KAÇUV

Kendimden Not: Beni en çok etkileyen ve uygun olduğum zaman yağmur çamur dinlemeden yardıma gittiğim bir ekip. Küçük bir servisin içinde şirket şirket dolaşıp şirketlerin otoparkında satılan yiyeceklerin gelirleri bu vakıftaki kanserli çocuklara bağışlanıyor. Uygun olduğum bir çok zaman giderek destek olmayı sürdürüyorum.

5) Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği

TOFD
TOFD

VİZYON: Türkiye’de ve Dünya’da omurilik felçlilerine destek için kurulan tıbbi, sosyal yaşam, ekonomik, kültürel, mesleki ve hukuk konularında hizmet gösteren öncü bir sivil toplum kuruluşu olarak bilinmektedir. Kamu Yararına Dernek kısmında olan TOFD, engellilerin eğitim, sosyal yaşam, kültürel, ekonomik kalkınma, hukuki, mesleki gelişim vb. hak ve menfaatlerini koruyup gözeterek geliştirmek ve istihdamı, sosyal yaşamda uyumu, insan hak ve özgürlüklerinden daha fazla faydalanabilmelerini olanak tanımaktadır. Omurilik felcine neden olan problemleri tespit edip, nedenlerin ve sonuçlarının ortadan yok etmek için ulusal ve uluslar arası projeler planlayarak hayata geçirmektir.
TOFD ile ilgili detaylı bilgi almak için; TOFD

Kendimden Not: Omurilik Felçlilerine destek için kurulmuş bu dernek bir çok yardım kampanyasında bulunuyor. Mavi kapak toplama kampanyasına her sene destek olmaktayım. Bunun yanı sıra Maratonda koşan ekip ve belediyeler ile anlaşılıp yapılan TOFD yarışlarında gönüllü ekip olarak destekte bulunuyorum.

6) Rotaract

Rotaract
Rotaract

VİZYON: Rotaract kulüpleri, dünyaya barış, huzur ve uluslararası anlayış getirmeyi amaçlayan global çalışmanın bir parçasıdır. Bu çaba toplumda başlar ancak çalışmalarının herhangi sınırı yoktur. Rotaraktörler, Uluslararası Rotary’nin (UR) desteği ve Rotary Vakfı’nın desteği ile birçok kaynağına ulaşabilmektedirler. Uluslararası Rotary, Rotaract kulüplerinin gelişmesi noktasında idari desteği sağlamaktadır. Rotaract kısa fakat dinamik tarihi içinde hızlı bir şekilde gelişmiştir.
ROTARACT ile ilgili detaylı bilgi almak için; ROTARACT

Kendimden Not: Galata Rotaract bünyesinde Sekreter, Asbaşkan; Zekeriyaköy Rotaract bünyesinde Asbaşkan ve Başkanlık yaptım. 2420.Bölge Kariyer Gelişim Komitesinden sorumlu Brt Yardımcısı olarak görev almaktayım. Gerçekten yapılan projeleri ve etkinlikleri anlatmak yetmez. 100 yıllık bu yapının içinde bulunarak kurumsal hayata hazırlanmalısınız. Rotaract Nedir? Rotaract’ın Dünyaya Katkısı Nedir? yazımı okuyarak Rotaract ile ilgili daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

7) Akdeniz Gençlik Derneği (AGDER)

Akdeniz Gençlik Derneği
Akdeniz Gençlik Derneği

VİZYON: Akdeniz Gençlik Derneği tüm çalışmaları ile ağ tabanlı ve hak temelli yaklaşımlarda bulunmaktadır. Gençlerin sosyalleşmesini ve katkıda bulunmalarını sağlayıp aynı zamanda gönüllü olmasını sağlamak için geleneksel yöntemlerin dışında yenilikçi yöntemleri tercih etmektedir. Online gönüllülük modelini kullanmakta olan dernek çalışmalarının tamamını ve sürdürülebilirliğini bu model ile sağlamaktadır.

Kendimden Not: Türkiye’nin en büyük online çalışma platformu diyebiliriz. Gençlerin aktifliği ve çalışmaları ile bir çok etkinlik yapılmaktadır. Yapılan kampların hiçbirini kaçırmam asla belki de bir kampta sizinle de karşılaşırız 🙂 Agder bünyesinde Sosyal medya ekip lideri olarak başladığım çalışmalarıma Genel Direktör olarak tamamladım. Derneğin ekibini bir çok yurtdışı, erasmus+ projelerinin mimarı olarak görebilirsiniz.

8) Genç Liderler ve Girişimciler (JCI)

JCI İstanbul
JCI İstanbul

VİZYON: Dünyanın en kalabalık sivil toplum kuruluşlarından birisi olarak bilinen Dünya Genç Liderler ve Girişimciler Federasyonu (Junior Chamber International , JCI) 200,000 den fazla üyesi ile 123 farklı ülkede faaliyet göstermektedir. JCI, dünya üzerindeki insanlarda pozitif değişime ve gelişime katkıda sağlamak için gençlerin liderlik ve girişimcilik becerilerini ilerletmek, sosyal sorumluluklarını geliştirmek, ulusal ve uluslar arası dostluklarını ilerletmek misyonunu taşımaktadır.
JCI ile ilgili detaylı bilgi almak için; JCI

Kendimden Not: Dünyanın en büyük sivil toplum kuruluşundan biri (Jcı-Rotaract) gerçekten bu yapının bir parçası olmak size değer katacaktır.
JCI İstanbul bünyesinde Sosyal sorumluluk ve Toyp ekibinde çalışmalarıma devam etmekteyim.

9) Habitat

Habitat
Habitat

VİZYON: Habitat Derneği, dijitalleşen dünya ile birlikte uyumlu, sürdürülebilir kalkınmayı hedeflemekte olan güçlü ortaklıklar temeline dayanan toplumun tüm kesimlerine yönelik, teknoloji, girişimcilik ve finansal bilinç konularında kapasite geliştirici ve sosyal farkındalık etki odaklı projeler geliştiren bir kuruluştur. İlk kuruluş amacı dünya gençliği ile Türkiye gençliği arasında iletişim ilişkisini kurmaktır.
Habitat ile ilgili detaylı bilgi almak için; Habitat

Kendimden Not: Habitat’da benim için en unutulmaz derneklerden biri. Halan devam ettiğim Gifo eğitmenliğim (Girişimciler için finansal okuryazarlık) Bodrumda 5 yıldızlı bir otelde verilmesi ve buradaki anılarım benim için unutulmazlar listesinde kalacaktır. Habitat’ın facebook ve insider ile yaptığı onlarca eğitim ve etkinliğe katıldım bazılarında eğitmen olarak da görev aldım. Aktif olursanız ben İstanbul Habitat grubunda da bulabilirsiniz.

Bu zamana kadar severek katıldığım ve bir çok anımın biriktiği STK ları sizinle paylaştım. Tabi ki en iyileri bunlar diyemem sayısız Dernek mevcut ama benim yolumun kesiştiği ve iç yapısını bildiğin size severek önerebileceğim dernekler bunlar. Dernekler ile alakalı sorunuz olursa yada başvuruda yardımcı olabileceğim bir şey olursa bana yorumlar kısmından ulaşabilirsiniz. 🙂

No responses yet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.