Centrifuge

Centrifuge (CFG) Nedir?

Centrifuge, merkezi olmayan bir varlık finansman protokolüdür. Küçük ve orta ölçekli işletmeler (KOBİ’ler) için sermaye maliyetini düşürmek ve yatırımcılara istikrarlı bir gelir kaynağı sağlamak amacıyla Merkezi Olmayan Finansmanı (DeFi) Gerçek Varlıklar (RWA) ile birleştirir.

Projenin temel amacı, kararsız kripto varlıklarına bağlı olmayan bir kar elde etmek; geliştiriciler hala gerçek parasal değeri fiat para biriminden kripto para birimine dönüştürme zorluğuyla karşı karşıya. Şirketler, DeFi’nin sunduğu likiditeye erişmek için Centrifuge kullanıyor. Gerçek varlıkları belirtebilir ve bu belirteçleri, merkezi olmayan bir uygulama kredisi protokolü (DApp) olan Tinlake aracılığıyla finansmana erişmek için teminat olarak kullanabilirler.

Centrifuge blok zinciri, hızlı ve düşük ödemeler için Polkadot ( DOT ) sistemi üzerine kuruluyken, finansal DApp Tinlake, Ethereum ( ETH ) likiditesine erişmek için yapılmıştır. Centrifuge tüm centrifuge sahiplerine likidite sağlar ve yatırımcılar CFG jetonları ile gelir ve ödüller almaktadır. Centrifuge, faturalar, gayrimenkuller ve telif hakları gibi varlıkları merkezi olmayan finans (DeFi) ile birleştirir. Ek olarak, borçlular, gerçek varlıklarını banka veya diğer aracılar olmadan finanse edebilmelerinden yararlanmaktadır.

Centrifuge’nin Kurucuları Kimdir?

Centrifuge, 2017 yılında Lucas Vogelsang ve Martin Quensel tarafından piyasaya sürüldü. Lucas Vogelsang, Centrifuge’nin kurucu mühendisidir ve şirketin CEO’su olarak görev yapmaktadır. Vogelsang, 2010 yılında e-ticaret girişimi DeinDeal’in kurucu ortağı oldu.

DeinDeal’i Ringier’e başarıyla sattıktan sonra, başka bir girişim olan KaufDA üzerinde çalışmaya başladı. Daha sonra Vogelsang, Taulia’ya teknik müdür olarak katılmak için Silikon Vadisi’ne taşındı. Ekim 2017’de Centrifuge’yi kurdu. Martin Quensel, Centrifuge’nin kurucu ortağı ve şu anki COO’sudur. Centrifugeden önce Taulia’nın kurucu ortağıydı. Quensel, kariyerine SAP’de yazılım geliştirici ve mimar olarak başladı.

Centrifuge (CFG) Benzersiz Yapan Nedir?

Centrifuge protokolü, gerçek dünya varlıklarını, onları değiştirilemez belirteçlere (NFT‘ler) dönüştürerek belirteçleştirir. Bundan sonra, Tinlake aracılığıyla finanse ediliyorlar. Tinlake, Centrifuge zinciri üzerine kurulu ilk DApp’tir. CFG’nin Ethereum’a kendi köprüsü varken, Ethereum’daki likiditeye erişmek için yaratılmıştır. Centrifuge’nin özellikleri, diğer DeFi protokolleriyle entegrasyonu içerir. Bu özellik, Centrifuge kullanıcılarının yavaşlama olmadan likidite elde etmelerini sağlar ve ilişkisiz teminatlar ekleyerek DeFi protokollerini istikrarsızlaştırıcı olaylardan korur. Sonuç olarak, kümülatif riskler azalır ve yırtıcı krediler ve bankaların yerini akıllı sözleşmeler alır. Haziran 2021 itibariyle, Centrifuge Polkadot ekosisteminde kilitli en yüksek toplam değere (TVL) sahiptir. Ayrıca proje, Polkadot’ta bir parachain başlatan ilk kişilerden biri olduğunu iddia ediyor. Ekip, Centrifuge zincirini tasarlarken operasyonel hız ve düşük ücretlere öncelik verildi.

Dolaşımda Kaç Centrifuge (CFG) Madeni Para Var?

CFG, Centrifuge‘nin yerel simgesidir ve tüm ağa güç sağlar. CFG için üç ana kullanım durumu vardır: stake etme, işlem ücretlerini ödeme ve yönetim katılımı. Belirteç ayrıca Tinlake’deki likidite sağlayıcılarını ödüllendirmek için kullanılır. Haziran 2021 itibariyle, toplam arz 425.000.000 CFG olup, yılda %3 oranında büyümektedir. CFG tokenlerinin toplam arzı şu şekilde dağıtılır: %27 ana katkıda bulunanlara, %17,1 toplam destekçilere, %7,3 ödül ve hibelere, %9,5 topluluk satışına, %11,8 vakıf bağışına, %7,1 topluluk hibelerine, %10,8 Kalkınma hibelerine yüzde ve erken ekosisteme yüzde 8,3. CFG satışı 26 Mayıs 2021’de Coinlist’te gerçekleşti. Etkinlik iki aşamada gerçekleştirildi ve token arzı her tur için 17 milyon ile sınırlıydı.

Centrifuge Ağı Nasıl Güvende?

Kullanıcılar işlem ücretlerini CFG belirteçlerinde öderler ve Polkadot’taki işlem toplayıcılar veri işleme ve depolama ücretinden pay alır. Bu önlemlerin yanı sıra NPoS (Aday Kanıt) mekanizması ve CFG ödülleri, kullanıcıları adil bir şekilde çalışmaya ve sansür direnci sağlayan veri toplayıcıları seçmeye teşvik eder. Genel olarak, güvenliğin çoğu Polkadot geçiş zincirinden gelir. Polkadot’un koruyucu mekanizmalarının kullanılması, Centrifuge düşük maliyetle yüksek düzeyde güvenlik sağlar.

Centrifuge (CFG) Nereden Satın Alabilirsiniz?

  • Haziran 2021’den itibaren CFG tokenleri BitZ platformunda alınıp satılabilir. Ağustos 2021 itibari ile Coinlist platformundan satın alabilirsiniz.
  • Centrifuge ile ilgili daha detaylı bilgi için Centrifuge Documentation dosyasını inceleyebilirsiniz. Yorum ve görüşlerinizi yorumlar kısmından bana iletebilirsiniz. 🙂 Bir önceki yazım olan Bitcoin Nedir? yazımı okuyarak geleceğin nasıl şekilleneceğini öğrenebilirsiniz 🙂

No responses yet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.