Bitcoin Nedir

2008 krizinin ardından Satoshi Nakamato adında bir kişi ya da kişiler, uçtan uca bir elektronik ödeme ile olan Bitcoin ile ilgili teknik makalelerini yayınladılar. Bundan sonra Bitcoin, yetkisiz erişime karşı korunmakta olan merkezi olmayan bir kripto para birimi olmuştur. 2009 senesinde halka açık bir ağ olarak kullanılmaya başlandı. Akabinde Bitcoin, ilk başarılı kripto para birimi olarak “1. nesil blok zinciri” olarak tanımlandı.

Dağıtık yapısı sayesinde çok kısa sürede günümüz mali düzenine isyan etmeye başlamıştır. Bitcoin ağına giren işlemleri takip etmek mümkün olsa da işlemin kim olduğunu bilmek imkansızdır. Bitcoin Blockchain ağı üzerinde onaylanan işlemler, zincirin yapısı gereği geri alınamaz ve bu işlemler değiştirilemez.

Düzenlenemediği veya izlenemediği için bitcoinlerin değeri sıfırdan binlerce dolara çıktı. Bitcoin’in ortaya çıkışından bu yana, diğer birçok kripto para birimi ortaya çıktı. Bu para birimlerine “alternatif para” yani “alternatif para” denir. Alternatif kripto para birimlerinin oluşturulmasında, farklı noktalarda farklı fonksiyonların bulunması ile rekabet avantajı elde edilmiş ve yeni piyasa türleri ortaya çıkmıştır. Üretilebilecek maksimum para miktarı, algoritmalar, blok zinciri alt türleri (özel/kamu, yetkili/yetkisiz mutabakat) bu farklılıklara örnek olarak gösterilebilir.

Bitcoin’in Faydaları Nelerdir?

Bitcoin sanal bir kripto para birimi olduğu için birçok avantajı vardır. Bunlardan en önemlisi aslında merkeze bağlı olmamasıdır. Bitcoin herhangi bir hükümet, banka veya otorite tarafından kontrol edilmez. Bu yüzden kullanıcılar aslında bir şekilde bu kripto para birimini tercih ediyor. Yaşadığımız dönemde tüm bu işlemler bankalar aracılığıyla yürütülmektedir. Öte yandan kripto para birimleri de bu durumdan çıkmayı başardı. Bu para biriminde insanlar hesapları arasında doğrudan para transferi yapabilirler. Bu, aracı olmadığı için komisyon maliyetlerini neredeyse sıfıra indirebilir. Özellikle son zamanlarda BTC tüm maddi para birimlerine karşı değer kazandığında, bu para birimi bir yatırım aracı olarak görülmeye başlandı. Bu nedenle son yıllarda inanılmaz bir pazar büyüklüğüne ulaşmıştır.

Bitcoin’in Dezavantajları Nelerdir?

Bu bazı durumlarda avantaj olsa da dezavantaj olduğu durumlar da vardır. Bu, ürünlerin yasadışı ticaretinin ödemeler ve kara para aklama için kullanılmasına yol açmaktadır. Sistemin diğer dezavantajları ise bu teknolojide uzman sayısının az olması, kaybetme riski ve para harcanacak platformların darlığıdır.

Bitcoinlerin Kökeni Nedir?

2008 yılında Bitcoin’in varlığının ilk işaretleri internette yayılmaya başladı. Ağustos 2008’de, “bitcoin.org” alan adı sessizce çevrimiçi olarak yayınlandı ve iki ay sonra, listede yayınlanan şifreli bir e-posta olan “Bitcoin: Eşler Arası (P2P) Elektronik Para Sistemi” başlıklı bir makale yayınlandı. Gizemli figür, Satoshi Nakamoto, ilk olarak bu makale ile internette ortaya çıktı ve böylece Bitcoin kripto para birimi için “Satoshi Nakamoto” adını kalıcı olarak güvence altına aldı.

Altcoin Nedir?

Altcoin, Bitcoin’den sonra gelen veya çıkarılan kripto para birimlerinin genel adıdır. “Altcoin” terimi, “alternative coin” kelimesinin kısaltmasından gelir. Altcoin nedir, nasıl alınır? İşte tüm detaylar.
Ripple, bitcoinler hariç, Ethereum, Dash, Litecoin veya diğer bitcoin olmayan farklı kripto para birimleri olan altcoin kategorisine girer.

Altcoin Nasıl Alınır?

İlk kripto para birimi Bitcoin olarak yayınlandı. Bitcoin’in başarısı, şu anda 5.000 farklı türde madeni para olan diğer dijital madeni paraların önünü açıyor. Bu coinler altcoin olarak satılmaktadır. Dash, Ripple, Ethereum, Litecoin veya Bitcoin dışındaki herhangi bir madeni para türüne altcoin denir.

Genellikle altcoin, bitcoin’in daha iyi veya farklı bir versiyonu olarak satılır. Piyasadaki her altcoin, diğerlerinden daha iyi performans gösteren “benzersiz işlevselliğe” sahip olduğunu iddia ediyor. Örneğin Litecoin, işlemleri Bitcoin’den çok daha hızlı gerçekleştiren bir kripto para birimidir. Monero ve Dash, daha çok anonimlik yönüne odaklanan altcoinlerdir. Bu, işlemleri neredeyse izlenemez hale getirir.

1 bitcoin kaç TL?

1 bitcoin yazıyı hazırladığımız 27 Eylül sabahında 388 bin 665 TL’ydi.

Bu yazımda Bitcoin Nedir? ve Altcoin Nedir? ile ilgili açıklamalar paylaştım. Bir önceki yazımda Rotaract Nedir? ile alakalı açıklamalarımı okuyabilirsiniz. Her iki yazıda da eklemek istediklerinizi yorumlar kısmından bana iletebilirsiniz 🙂

No responses yet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.